Yazılım Mühendisi Maaşları

Yazılım Mühendisi Maaşları

2020 Yazılım Mühendisi Maaşları

Yazılım Mühendisi nedir?

Yazılım mühendisi, yazılımlarla ilgilinen bir  daldır. Yazılım mühendisleri; kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak yazılımın gereksinimlerini ve yapısını inceler ya da bilinen kod programlama dillerini kullanarak yazılımı oluşturur. Yeni yazılımlar ve yeni dizaynlar oluşturur veya var olan bir yazılımı son kullanıcı ihtiyaçlarını çözümlemek üzere çalışmalar yapar.

Yazılım mühendisleri genel olarak insanların ya da firmaların isteklerini göz önünde bulunduran ve teknik ve ekonomik konuda en etkin yazılımı geliştiren kişilerdir. Bu nedenle iş hayatı içerisinde teknolojinin çok sık kullanıldığı dönemlerde son derece önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni her gün telefonlar, bilgisayarlar kullanılmakta ve bu aletlerin tamamı yazılımlarla çalışmaktadır.

Yazılım Mühendisi İş olanakları

Yazılım Mühendisleri bir çok alanda istihdam edildiği gibi belli başlı sektörlerde de ön plana çıkmaktadır. Bu sektörleri incelediğimizde başta Bilişim, Finans – Ekonomi, Telekomünikasyon, Üretim / Endüstriyel Ürünler ve Elektrik & Elektronik sektörleri olarak sıralayabiliriz.

Yazılım Mühendisleri neler yapar?

Yazılım Mühendislerinin çokça kullandığı web uygulamaları üzerine kodları sıralarsak HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL vb. şeklinde sıralanabilir. Ayrıca bilgisayar yazılımı programlamaları için Visual Basic, C, C# ve C++ gibi diller üzerinden işlemler yapılabilmektedir. Günümüzde bir çok alanda ön plana çıkmaya başlayan programlama dilleri sayesinde hem ofis ortamında hemde home ofise ortamında gelir sağlanabilmektedir.

Yazılımcılığın maddi açıdan gelir seviyesi yüksek olduğu gibi bazı dez avantajları da mevcut. Sürekli bilgisayar ortamında çalışmak, göz yorgunluğu gibi bir çok hastalığa da meydan doğurabilir. Bol bol spor ve aktivite sayesinde bu dez avantajlarının önüne geçilebilir.

Yazılım Mühendisin de olması gereken nitelikler

  • Analitik düşünme yeteneğinde bulunmak,
  • Matematiksel muhakeme yapmak,
  • Ekip çalışmasına yatkın olmak,
  • Karmaşık problemleri tanımlayıp, seçenekleri geliştirmek,
  • Hayal gücüne sahip olmak,
  • Yazılım konusunda ileriye dönük planlamalar yapmak gibi sıralanabilir.

Yazılım Mühendisi Maaşları ne kadar?

Tekstil Mühendisi maaşları ne kadar? yazılım Mühendisi çalışma şartları, çalışan yorumları ve maaşı;

Yazılım Mühendisi Kamu Maaşları

2020 yılı 7/2 derecesine sahip, bekar bir mühendisin tazminatsız aldığı net maaş; 5,300 TL

Yazılım Mühendisi Özel Sektör Maaşları

2020 yılı Özel sektörde hizmetini sürdüren yazılım Mühendisi ortalama maaşı; 4000 – 12000 TL

Benzer Diğer Mühendislik Maaşları;