Otomotiv Mühendisi Maaşları

Otomotiv Mühendisi Maaşları

2020 Otomotiv Mühendisi Maaşları

Otomotiv Mühendisi

Tercih dönemine gelen öğrenciler veya tekrar üniversite okumak isteyen kişiler bir takım mesleklere yönelmekte ve araştırma yapmaktadır. Günümüzde artık bilinmiş ve tanınmış bölümlere değil daha çok sürpriz olabilecek bölümlere bakan öğrenciler, sıralamaya otomotiv mühendisliği bölümünü de almış durumdadırlar. Özellikle son zamanlarda günümüzde artan otomotiv sektörü, bazı personel ihtiyaçlarını da beraberinde getirmiştir. Otomotiv mühendisliği nedir sorusunun cevabını az çok herkes tahmin etmektedir ancak detaylıca bakıldığında bir otomotiv mühendisi, dünya çapında çalışmakta ve hizmet vermektedir. Peki, tam olarak otomotiv mühendisliği nedir?

Otomotiv Mühendisliği Nedir?

Otomotiv mühendisliği, isminden de anlayabileceğiniz gibi sadece otomotiv sektörü ile alakalı bir bölümdür. Dünya çapında çalışmakla beraber ülkemizde bulunan birçok otomobil fabrikasında hizmet veren mühendisler, bir aracın başından sonuna kadar üretim aşamalarını takip eder. Otomotiv mühendisliği çalışma sınıfı olarak kendi içerisinde 4’e ayrılır:

  • Üretim Mühendisliği: Herhangi bir aracın baştan sona nasıl ve hangi sıralama ile üretileceğini belirler.
  • Ar-Ge Mühendisliği: Araştırmalar yaparak aracın daha verimli hale getirilmesini sağlar.
  • Servis Mühendisliği: Servisin genel sorumlusudur. Araçların bakımının nasıl yapılacağı gibi işlere bakmaktadır.
  • Tasarım Mühendisliği: Araçta bulunan tüm parçaların testini yapar. Örneğin; süspansiyonlar sağlam çalışıyor mu çalışmıyor mu? Bu gibi parçaların testini sağlayarak yeterliliğini kontrol etmektedir.

Otomotiv mühendisliği sadece dışarıdan görüldüğü gibi bir mühendislik değildir. Yukarıda sayılanların dışında otomobil yedek parça üretimi gerçekleştiren fabrikalardan satış ve pazarlamaya kadar her alanda çalışabilir. Otomotiv mühendisliği ne iş yapar diye merak eden kişiler, otomotiv ile ilgili her yerde mühendislerin yer alabileceğini bilmek zorundalardır. Ancak öncelikli olarak çalışma yerleri elbette üretim fabrikalarıdır. Bu bölümde başarılı olmak için matematik ve fizik konularına hâkim olmak gereklidir.

Otomotiv Mühendisi Maaşları ne kadar?

Otomotiv Mühendisi maaşları ne kadar? Otomotiv Mühendisi çalışma şartları, çalışan yorumları ve maaşı;

Otomotiv Mühendisi Kamu Maaşları

2020 yılı 7/2 derecesine sahip, bekar bir mühendisin tazminatsız aldığı net maaş; 5,122TL

Otomotiv Mühendisi Özel Sektör Maaşları

2020 yılı Özel sektörde hizmetini sürdüren Otomotiv Mühendisi ortalama maaşı; 2300 – 6600 TL

Benzer Diğer Mühendislik Bölümleri;

Benzer Diğer Mühendislik Maaşları;