Nükleer Enerji Mühendisi Maaşları

Nükleer Enerji Mühendisi Maaşları

2020 Nükleer Enerji Mühendisi Maaşları

Nükleer Enerji Mühendisliği

Son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde lisede öğrenim gören öğrenciler birçok temel bilgiyi edinebilmektedirler. Özellikle lise son sınıf öğrencileri, sınav stresinin yanı sıra üniversite bölümleri hakkında bilgi edinmeye de çalışmaktadır. Pek fazla bilinmese de ülkemize de dünyaya birçok katkı sağlayabilecek bir bölüm olan nükleer enerji mühendisliği, hemen hemen her öğrencinin aklından bir kez olsun geçmiştir. Bölüm dışarıdan bakıldığında az çok akılda bir şeyler canlandırsa da bilinenin aksine gayet güzel ve başarılı bir bölümdür. Tam olarak nükleer enerji mühendisliği nedir? Nükleer enerji mühendisliği ne iş yapar?

Nükleer Enerji

Nükleer Enerji

Nükleer Enerji Mühendisliği Nedir?

İlk olarak şunu belirtmek gerekiyor ki nükleer enerji mühendisliğinin temelinde, atomun çekirdeği ile ilgili deneyler ve çalışmalar yatmaktadır. Bunun doğrultusunda bombalar ve tıp başta olmak üzere her alanda deneyler ve çalışmalar yürüten nükleer enerji mühendisleri, ülkeler için oldukça başarılı işlere imza atmaktadır.

Nükleer Enerji Mühendisliği Ne İş Yapar?

Nükleer enerji mühendisliği bölümü, herkesin rahatlıkla okuyabileceği sıradan bir bölüm değildir. Aksine ülkemizde sadece bir üniversitenin aldığı, yeni yeni gelişmekte olan bir bölümdür. Nükleer enerji mühendisliği ne iş yapar sorusuna verilecek en iyi cevap santraller ve laboratuvarlardır. Nükleer enerji mühendisi olan bir kişi TÜBİTAK ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu başta olmak üzere çeşitli araştırma kurumlarında ve üniversitelerde çalışabilmektedirler.

Bu bölümün temel amaç ve gayesi nükleer enerji alanında çalışmalar yaparak nükleer enerji üretimi ve geliştirilmesidir. Bu sebepten dolayı nükleer enerji mühendisliği bölümü okumayı düşünen bir öğrencinin iyi derece matematik, fizik ve kimyanın yanı sıra analitik düşünme gücüne sahip olması gerekmektedir. Ülkemizde sadece Hacettepe Üniversitesinde nükleer enerji mühendisliği bölümü bulunmakta ve tüm mühendisler buradan mezun olmaktadır.

Nükleer Enerji Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Nükleer enerji Mühendisin görev tanımı arasında şu detaylar bulunur:

  • Santral işletmelerinin kurulacağı alanın zemin etüdünü geliştirmek,
  • Nükleer santralin çevre, güvenlik, fizik ve iklim bakımından değerlendirmek,
  • Nükleer santral’de sorun yaşanmaması için gerekli önlemleri almak,
  • Sağlık açısından riskli unsurları ortadan kaldırmak.

Türkiye’de Nükleer Enerji

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı süren Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olarak yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali de bulunmaktadır. Türkiye Son yıllarda nükleer santral kurulumlarına hız kazandırmıştır.

Türkiye Nükleer Enerji Santrali

Türkiye Nükleer Enerji Santrali

Nükleer Enerji Mühendisi Maaşları ne kadar?

Nükleer Enerji Mühendisi maaşları ne kadar? Nükleer Enerji Mühendisi çalışma şartları, çalışan yorumları ve maaşı;

Nükleer Enerji Mühendisi Kamu Maaşları

2020 yılı 7/2 derecesine sahip, bekar bir mühendisin tazminatsız aldığı net maaş; 5,890TL

Nükleer Enerji Mühendisi Özel Sektör Maaşları

2020 yılı Özel sektörde hizmetini sürdüren Nükleer Enerji Mühendisi ortalama maaşı; 6965 – 8490 TL

Benzer Diğer Mühendislik Maaşları;