Mekatronik Mühendisi Maaşları

Mekatronik Mühendisi Maaşları

2020 Mekatronik Mühendisi Maaşları

Mekatronik Mühendisi

Son dönemin gelişmekte olan gözde meslekleri arasında yer alan mekatronik mühendisliği; bilgisayar, makine ve elektrik-elektronik mühendisliği dallarının bir karması olarak tanımlanabilecek yeni bir mühendislik dalıdır. Mesleği icra eden mekatronik mühendisi, yeni araç ve makinelerin üretim ve uygulama aşamasındaki verimliliğini yükseltmek için mekanik, bilgisayar ve elektrik-elektronik mühendisliğinin özelliklerini bir araya getirir.

Mekatronik Mühendisi Nasıl Olunur?

Mekatronik mühendisi olmak isteyen birisinin öncelikle mesleğe yatkın olması, problem bulma ve çözme yeteneğinin yüksek olması, üstün matematiksel muhakeme ve gözlem yeteneğine sahip olması, iletişim yönünün kuvvetli olması ve takım çalışmasına yatkın olması gerekmektedir. Mekatronik mühendisi unvanını alabilmek için üniversitelerin Mekatronik Mühendisliği bölümünden lisans derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır.

Mekatronik Mühendisi

Mekatronik Mühendisinin Görevleri

Robotik, teknoloji, makine etkileşimi ve üretim gibi birçok konuda çalışabilen mekatronik mühendisinin başlıca görevleri şunlardır;

  • Entegre çalışarak yeni ürünler geliştirmek, tasarlamak.
  • Elektronik sistemleri ve bilgisayar teknolojisini kullanarak endüstriyel sorunlara yeni çözümler geliştirmek ve yenilemek.
  • Hatlar için yeni elektro-mekanik konseptler geliştirmek, oluşturmak.
  • İnsan iş gücü kullanımının tehlikeli olduğu; su altı arama, madencilik ve ormancılık gibi tehlikeli alanlarda geliştirme yapmak.
  • Karmaşık mekanik veya diğer mühendislik sistemlerin modellemesini yaparak, simülasyon ve analiz yapmak ve geliştirmek.

Mekatronik Mühendisinin Nitelikleri Nelerdir?

  • Matematiksel muhakeme yapmak,
  • Ekip çalışmasına yatkın olmak,
  • Karmaşık problemleri tanımlayıp, seçenekleri geliştirmek,
  • Uygulanabilir çözümler geliştirerek genel kuralları belirli problemlere uygulama becerisine sahip olmak gibi bir çok alanda mekatronik Mühendislerin niteliği arasındadır.

Mekatronik Mühendisinin Maaşları ne kadar?

Mekatronik Mühendisleri maaşları ne kadar? Mekatronik mühendisleri tam zamanlı üretim prensibi içerisinde görevlerini sürdürmektedir. Maaşlarının genel olarak iyi olduğu bilinmektedir. Kamuda çalışan mekatronik mühendisleri genel olarak diğer mühendisler ile aynı maaş aralıklarında ücret almaktadır. Bununla beraber rakamlar değişim gösterebilmektedir. Mekatronik mühendisleri çalışmış olduğu firmalara göre maaşları farklılık verebilmektedir. Maaş yükselmesinin en büyük nedenleri arasında tecrübe olmasından dolayı küçük ölçekli firmalar yeni mezun mekatronik mühendisleri konusunda iyi bir öneridir.

Mekatronik Mühendisi çalışma şartları, çalışan yorumları ve maaşı

Mekatronik Mühendisi Kamu Maaşları

2020 yılı 7/2 derecesine sahip, bekar bir Mekatronik Mühendisi tazminatsız aldığı net maaş; 5,298 TL

Mekatronik Mühendisi Özel Sektör Maaşları

2020 yılı Özel sektörde hizmetini sürdüren Mekatronik Mühendisi ortalama maaşı; 3300 – 7650 TL