Maden Mühendisi Maaşları

Maden Mühendisi Maaşları

2020 Maden Mühendisi Maaşları

Maden Mühendisliği

Ülkemizde ve dünyada birçok sayıda maden bulunmaktadır. Son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde bu madenlerin çıkarılması ve işlenmesi daha pratik hale gelmiştir. Ancak bakıldığında, her iş ve projede olduğu gibi maden çıkarılmasında da bir yönetime ihtiyaç bulunmaktadır. Öğrencilerin sıkça tercih ettiği ve geleceğin en çok tutulan mesleği olarak gördüğü maden mühendisliği, taban puanları ve iş imkânları sayesinde öğrencilerin ilgi odağı olmuştur. Maden mühendisleri ne iş yapar diye araştıran gençler, net bir bilgi sahibi olamamaktadır. Peki, tam olarak maden mühendisliği nedir?

Maden Mühendisliği Nedir?

Maden mühendisliğini kısaca tanımlamak gerekirse; maden sahalarındaki tüm raporlama ve güvenlik işlerinden sorumlu kişilerdir. Bu kişilerin temel amaç ve görevleri kömür, çakıl veya diğer maddelerin nereden çıkarılabileceğini araştırma içerisine girmektir. Bunun dışında işletmenin yıllık gelir maddi raporlarını çıkarmak, gereken ekipman ve donanımların yanı sıra işçi ihtiyaçlarını belirlemektir. En önemli görevlerinden biri ise madende çalışan kişilerin güvenlik ve sağlık durumlarını iyi analiz etmek, gereken tüm ihtiyaçların karşılanmasını sağlamaktır. Maden mühendisliği bölümü bitiren kişiler genellikle bu temel alanlar içerisinde çalışmaktadır.

Maden Mühendisi Nasıl Olunur?

Elbette her meslek gibi maden mühendisi olmak için de belirli şartlar bulunmaktadır. Kişinin ruhen ve bedenen böyle bir mesleğe hazır olmasının yanı sıra üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren mühendislik fakültelerinden mezun olmak gereklidir. Maden mühendisi nasıl olunur diye araştırır iken yukarıda yazmış olduğumuz görevlerin yanı sıra bu mesleği canla başla icra edebileceğinizden emin olmanız gerekmektedir. Maden mühendisliği bölümü sizlere yalnızca çalışmak için gerekli olan bilgi ve ehliyeti verir. Geriye kalan tüm görev ve yükümlülükler sizlere ait olmaktadır. Genel olarak maden mühendisliği bunlara ihtiyaç duymaktadır.

Maden Mühendisi Maaşları ne kadar?

Maden Mühendisi Maaşları ne kadar? Maden Mühendisi Maaşları çalışma şartları, çalışan yorumları ve maaşı;

Maden Mühendisi Kamu Maaşları

2020 yılı 7/2 derecesine sahip, bekar bir mühendisin tazminatsız aldığı net maaş; 5,390TL

Maden Mühendisi Özel Sektör Maaşları

2020 yılı Özel sektörde hizmetini sürdüren Maden Mühendisi ortalama maaşı; 2500 – 6550 TL

Benzer Diğer Mühendislik Maaşları;