Çevre Mühendisi Maaşları

Çevre Mühendisi Maaşları

2020 Çevre Mühendisi Maaşları

Çevre Mühendisi

Eğitim süresini tamamladıktan sonra çalışmaya başlayan çevre mühendisleri için belirlenen çevre mühendisliği maaşları tercih edilen sektöre göre değişebilir. Bu nedenle özellikle çalışmaya başlamayı düşünenler farklı sektörlerde yapacakları görüşmeler doğrultusunda belirlenen maaşlar konusunda ayrıntılı bilgi alabilirler. Farklı alanlarda çalışma imkanı bulan çevre mühendisleri tercih etmiş oldukları sektöre göre maaş alabilirler.

Özellikle elde edilen deneyime göre mühendis maaşları zaman içerisinde artmaktadır. Deneyimin ve çalışma yılının artması durumunda sektörde özellikle belirlenen maaş seçenekleri yükselmektedir. 2020 yılında eğitimini tamamlamış veya daha önce çalışan mühendisler yeni iş başvurusu yaparken özellikle belirlenen maaşları değerlendirerek en uygun maaşlar üzerinden çalışma imkanı elde edebilirler.

Özel Sektörde Çalışan Çevre Mühendislerinin Mühendis Maaşları

Özel sektörde belirlenen maaşlar 3000 TL civarında olmaktadır. Deneyimin veya çalışma süresinin artması durumunda alınan maaşlar değişmektedir. Ortalama olarak değişen mühendis maaşları özellikle çalışmayı düşünenlerin deneyimlerinden ve çalışma süresinden yararlanarak daha iyi maaş almasını sağlamaktadır.

2020 YILI ÜCRETLİ ÇALIŞAN MÜHENDİS MİMAR VE ŞEHİR PLANCISI ASGARİ ÜCRETİ 3750 TL. OLARAK BELİRLENDİ

TMMOB Yönetim Kurulu‘nun 9 Aralık 2017 tarihli toplantısında “Ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için 2020yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücretin 3750 TL olarak belirlenmesinin uygunluğuna karar verilmiştir.

2020 Yılı Asgari Ücret Çevre Mühendis Maaşları

A Grubu Çevre Mühendisi (10 yıl ve üzeri deneyimli) 8800 TL.

B Grubu Çevre Mühendisi (5 -10 yıl deneyimli) 6600 TL.

C Grubu Çevre Mühendisi (1-5 yıl deneyimli ) 3750 TL.

Kamuda Çalışan Çevre Mühendis Maaşları

Mühendis maaşları  kamu kurumlarında; 3,644.84 TL (bekar) ile 3,868.56 TL (Evli ve Eşi Çalışmayan bir Çevre Mühendisi) arasında,

Birinci Derecenin Birinci Kademesindeki bir Çevre Mühendisi ise, 4,046.29 (Bekar) – 4,582.33 (Evli ve Eşi Çalışmayan 72 Aydan Küçük 2 ve 72 Aydan Büyük 2 Çocuğu Olan bir Çevre Mühendisi) arasında

Belediyeler ve İl Özel İdarelerin de ise sosyal denge ve derece kadro suna, evli bekar çocuk sayısı durumuna göre maaşlar, 3,644.84-5,300.00 TL arası değişmektedir.

Kamu sektöründe çalışmayı düşünenler için belirlenen maaş miktarı 2500 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir. Kamuda özellikle kadroya geçiş yapan mühendisler zaman içerisinde daha fazla maaş alabilirler. Geniş çalışma alanına sahip çevre mühendisleri için belirlenen maaşlar tercih edilen sektöre ve firmaya göre değişmektedir.

Belediyede çalışmaya başlayan çevre mühendisliği maaşı 2850 TL ile 5000 TL arasında değişebilir. Çevre mühendisleri için özellikle belediyelerde kadro bulunmaktadır. Bu nedenle yeni çalışmaya başlayacak veya deneyimli çevre mühendisleri için belirlenen mühendis maaşları miktarı üzerinden çalışma imkanı sağlanmaktadır.

Eğitimini tamamladıktan sonra yeni mezun olanlar işbaşı yaparken özellikle özel sektörde veya kamuda iş imkanı bulabilirler. İlk aşamada yeni mezunlar için  en düşük maaş 3300 TL olarak bilinmektedir. Firmalar özellikle farklı pozisyonlarda görev alacak mühendisler için belirlemiş oldukları maaşlar üzerinden çalışma yapılmasını sağlamaktadır.

Çevre Mühendisinin Sorumlulukları Nelerdir?

İnsan sağlığına ve refahına uygun çevre koşullarının oluşturulması için çabalayan Çevre Mühendislerinin diğer mesleki sorumlulukları ise;

 • Çevresel araştırma raporları hazırlamak,
 • Çevresel problemleri çözmek için,
 • Doğal kaynakların kirlenmesini önlemeye yönelik çalışmalar yapmak ve geliştirmek,
 • Doğadaki Bilimsel verileri analiz etmek ve çözüme kavuşturmak
 • Çevre politikaları ve standartları hakkında endüstrileri ve devlet kurumlarını bilgilendirmek,
 • Farklı çevresel kesimlerden numune almak, analiz ve değerlendirme çalışması yapmak,
 • Çevre ile ilgili ulusal ve uluslararası yayınları ve mevzuatları takip etmek gibi sıralanabilir.

Çevre Mühendisinin Nitelikleri Nelerdir?

 • Çözüm üretebilme
 • Araştırmaya meraklı ve yaratıcı olmak
 • İşbirliği ve takım çalışması
 • Analizlerinde dikkatli ve detaycı yaklaşımlar
 • Mesleki etik ve sorumluluk bilinci
 • Güçlü yazılı ve sözlü iletişim
 • Çevre Mühendisi Mesleki gelişim ve yeniliklere açık olmak…

Benzer Diğer Mühendislik Maaşları;