Bilişim Sistemleri Mühendisi Maaşları

Bilişim Sistemleri Mühendisi Maaşları

2020 Bilişim Sistemleri Mühendisi Maaşları

Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Teknolojinin gelişmesi ile beraber artık ilkokullarda bile bilgisayar derslerine ağırlık verilmektedir. Hayatın her noktasında karşımıza çıkan teknoloji, dünyada hızla ilerlemektedir. Bu ilerlemenin neticesinde ise bu işi yapacak eğitimli kişilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bilgisayar mühendisliği, bilinen en aktif bölüm olmakla beraber onunla ortak alanların dışında bilgi işlem ve ağ konusuna da değinen bilişim sistemleri mühendisliği, son zamanlarda yaygınlaşan ve en çok tercih edilen bölümler arasına girmiştir. Tercih dönemine yaklaşan öğrenciler, bilişim sistemleri mühendisliği nedir diye araştırma yapmaktadır. Bilişim sistemleri mühendisi ne iş yapar, nerelerde çalışır?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Nedir?

Hastanelerde kullanılan programlardan evlerde kullandığımız internete kadar her şey bir yazılım sayesinde oluşmaktadır. Bilişim sistemleri mühendisliği bölümü ise kısaca tanımlamak gerekir ise bu temeli oluşturan, bir projenin en başından en sonuna kadar yönetiminde bulunan kişileri belirler. Bilişim sistemleri mühendisliğinin bilgisayar mühendisliğinden farkı ise yönetimdir. Bilgisayar mühendisleri, kendilerine verilen yazılımı geliştirmekle meşgul iken bilişim sistemleri mühendisleri hem geliştirmek hem de proje başında durmaktadırlar. Ayrıca bilişim sistemlerinin ağırlıklı çalışma ortamları bilgi işlemlerdir.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ne İş Yapar?

Bilişim sistemleri mühendisliği bölümü öğrencilere yazlımdan donanıma, ağlardan siber güvenlik sistemlerine kadar her şeyi göstermektedir. Buradan mezun olan bir mühendis bilgi işlem merkezleri başta olmak üzere çeşitli devlet kurumlarında veya özelde yazılım şirketlerinde ile başlayabilmektedirler.

Bilişim sistemleri mühendisi bir kişi isterse kendi yazılımını üreterek piyasada pazarlayabilir, bu vesile ile de kendi şirketini kurabilir. Hayatın her alanında ve her anında karşımıza çıkan yazılımları üreten kişiler, bilişim sistemleri mühendisleridir. Sadece yazılımı yazmakla değil aynı zamanda proje üretiminde de etkin bir rol oynar. Bilişim sistemleri mühendisi ne iş yapar sorusunun cevabı tam olarak budur.

Bilişim Sistemleri Mühendislerinin Bilmesi gereken başlıca programlar

 • Android Uygulama Geliştirme
 • C#
 • Java
 • JavaScript
 • LAN (Local Area Network)

Mezun olunan bazı üniversiteler

 1. Selçuk Üniversitesi
 2. Sakarya Üniversitesi
 3. Erciyes Üniversitesi
 4. Fırat Üniversitesi
 5. Çukurova Üniversitesi

Bilişim Sistemleri Mühendisliğinde Aranan başlıca nitelikler nelerdir?

 • Analitik düşünme,
 • Detay odaklı çalışmak ve uzun süre konsantrasyon
 • Yaratıcılık ve eleştirel düşünce
 • Ekip çalışmasına yatkınlık
 • Mesleki yenilikleri öğrenmeye istekli bulunmak gibi sıralanabilir.

Bilişim Sistemleri Mühendisi Maaşları ne kadar?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği maaşları ne kadar? Bilişim Sistemleri Mühendisi çalışma şartları, çalışan yorumları ve maaşı;

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Kamu Maaşları

2020 yılı 7/2 derecesine sahip, bekar bir mühendisin tazminatsız aldığı net maaş; 5,792TL

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Özel Sektör Maaşları

2020 yılı Özel sektörde hizmetini sürdüren Bilişim Sistemleri Mühendisliği ortalama maaşı; 4865 – 8490 TL

Benzer Diğer Mühendislik Maaşları;